Zbiorniki są wykręcane tylko po wcześniejszym umówieniu

Obowiązują zapisy telefoniczne na badanie zbiorników - legalizację kończymy razem z ostatnim zapisanym na termin klientemCena legalizacji: 150 zł badanie dla auta z zagranicy, od 250 zł zbiornik po 10 latach użytkowania

Zbiorniki holenderskie i inne - wycena indywidualna, info pod firmowym nr tel. 728 134 683

Więcej info pod firmowym numerem telefonu

Legalizacja zbiorników LPG – na czym polega ?

Zgodnie z Polskim prawem każdy zbiornik gazu LPG w samochodzie może być użytkowany przez okres najwyżej 10 lat. Po tym czasie zbiornik traci legalizację i nie może być używany w samochodzie – samochód nie uzyska pozytywnego przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów.

Co zrobić gdy mija 10 lat ?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie czy bardziej opłaca się legalizować zbiornik, czy wymienić na nowy. Koszt legalizacji zbiorniki zawsze jest o około połowę mniejszy niż wymiana zbiornika na nowy – jeśli w Twoim samochodzie jest bardzo duży zbiornik, albo nietypowy – legalizacja może być kilkukrotnie tańsza niż wymiana zbiornika na nowy. Tak jest w przypadku zbiorników holenderskich używanych w instalacjach gazu ciekłego VIALLE które są praktycznie nieosiągalna na polskim rynku lub często spotykanych zbiorników wielootworowych typu holenderskiego które często trafiają się w samochodach importowanych z zachodu.

Jak wygląda badanie zbiorników LPG ?

Każdy zbiornik podlega dokładnej weryfikacji pod kątem zgodności z dokumentami posiadanymi przez właściciela pojazdu. Najpierw sprawdzane są aktualne dokumenty zbiornika. Potem zbiornik jest demontowany – musi być całkowicie opróżniony z gazu ponieważ zostanie rozszczelniony – zdemontujemy z niego wielozawór, żeby przygotować do próby hydraulicznej. Co to jest próba hydrauliczna ? Każdy zbiornik zostanie po wstępnym wyczyszczeniu i oględzinach zewnętrznych napełniony wodą z dodatkiem antykorozyjnym pod ciśnieniem 30 atmosfer. Jest to hydrauliczna próba ciśnieniowa, jeżeli zbiornik przejdzie tą próbę nadaje się do użytkowania przez kolejne 10 lat.

Dlatego tak ważne jest aby zdemontować zbiornik i zrobić PRAWDZIWĄ próbę ciśnieniową hydrauliczną.

Umawiając się na badanie zbiornika upewnij się czy zakład, do którego trafiłeś przeprowadza uczciwie i rzetelne próby hydrauliczne z demontażem zbiorników. Tylko prawidłowo przeprowadzona próba hydrauliczna daje pewność, że zbiornik nadaje się do dalszego użytkowania przez kolejne 10 lat. Z kolei tylko demontaż przed badaniem oraz profesjonalny montaż po badanu po którym następuje sprawdzenie szczelności gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania instalacji gazowej LPG.

Jeżeli zbiornik jest bardzo pordzewiały i nie nadaje się do dalszego użytkowania lub nie przejdzie próby ciśnieniowej – zawsze można u nas wymienić zbiornik na nowy. Gwarantujemy najniższą cenę w rejonie oraz wystawienie odpowiednich dokumentów wymaganych podczas przeglądu samochodu, potwierdzających wymianę zbiornika w profesjonalnym warsztacie z uprawnieniami.

Pełne badanie zbiorników, z zachowaniem ściśle wyznaczonej przez Transportowy Dozór Techniczny procedury badania, profesjonalny demontaż zbiorników, czyszczenie, prawdziwą próbę hydrauliczną dla każdego zdemontowanego zbiornika oraz profesjonalny montaż wraz ze sprawdzeniem szczelności na końcu – to wszystko zapewnia firma Łomnicki-Tech z siedzibą w Ostrowie koło Ropczyc, oraz z odzziałem zamiejscowym w Rzeszowie na Alei Powstańcow Warszawy 16 ( obok kina Helios, budynek EKSA)

Łomnicki-Tech to 10 lat doświadczenia w branży autogazu. Jako niewielu w regionie udało nam się spełnić surowe warunki które stawia TDT aby uzyskać możłiwość przeprowadzania badań zbiorników LPG – śwuadczy to o profesjonalnym podejściu do tematu naszej firmy. Jak sprawdzić z którego roku jest zbiornik LPG ?

Oznaczenia zbiorników LPG

Praktycznie kazdy praducent stosuje swoje własne oznaczenia - nawet zbiorniki produkowane przez jednego producenta ale dla innej firmy mają różne oznaczenie. Ta jest w przypadku zbiorników STAKO BRC gdzie oznaczenie miesiąca i daty produkcji jest zamienione. NA zdjęciu poniżej przykładowa tabliczka znamionowa zbiornika STAKO. Są podane dwie daty - produkcji oraz końca eksploatacji po 10 latach.

Identyfikacja daty produkcji nie budzi wątpliwości. Dlaczego ? Mamy 12 miesięcy a jedna z liczb to 16 - jednoznacznie oznacza to rok końca eksploatacji 2016. Zatem data produkcji to rok 2006, miesiąc maj. Sprawa komplikuje się gdy data produkcji jest podana w postaci dwóch liczb ( bez daty końca eksploatacji) jak w przypadku choćby zbiorników IRENE. Wtedy datę produkcji zbiornika a dokładnie rok może nam pomóc zidentyfikować rok montażu instalacji LPG ponieważ jest to z reguły rok produkcji zbiornika.