Rzeszów

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego. Stanowi także siedzibę władz powiatu rzeszowskiego. Liczba mieszkańców wynosi ponad 191 tysięcy osób, a jego powierzchnia to 120,41 km2. Miasto leży w części Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Dynowskiego oraz w Pradolinie Podkarpackiej.
Miasto to najbardziej jest znane z przemysłu lotniczego. Poza tym obszarem rozwija się także przemysł maszynowy, farmaceutyczny, branża IT, przemysł spożywczy oraz działalność związana z produkcją sprzętu domowego. W 2006 roku w miejscowości Jasionka utworzono Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny Aeropolis. W mieście zlokalizowane są siedziby firm takich jak „Pratt & Whitney Rzeszów” (dawniej: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”), producent sprzętu AGD – Zelmer SA .
W mieście znajduje się rezerwat przyrody Lisia Góra, położony nad Zbiornikiem Rzeszowskim, który objęty jest obszarem Natura 2000. Na terenie miasta znajdują się także parki oraz ścieżki turystyczne i trasy rowerowe. Będąc w Rzeszowie warto udać się na rynek. Na uwagę zasługuje jego zabudowa, szczególnie ratusz miejski, który został wybudowany końcem XVI wieku. Warto także zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną. Nieopodal znajduje się pochodzący z II połowy XVI wieku zamek oraz pochodzący z XVIII wieku Letni Pałac Lubomirskich. W Rzeszowie znajduje się wiele obiektów sportowych – stadiony, korty tenisowe, tory kartingowe, lodowisko i wiele innych.